دانشگاه آزاد و بهزیستی تفاهم‌نامه امضا کردند

تهران- ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بهزیستی کشور به امضا رسید.

به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد و وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور این تفاهم‌نامه همکاری را برای استفاده از توانایی‌های علمی و توسعه همکاری‌های آموزشی، تحقیقاتی و فناری در راستای استمرار ارتباط سازمان‌یافته بین دانشگاه و سازمان و برطرف کردن نیازهای متقابل امضا کردند.

طهرانچی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد اجتماعی خود به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی خدمات ارائه داده و دانشگاهی مختص ناشنوایان به نام «واحد فرشتگان» را راه اندازی کرده است.

وی افزود: دانشگاه‌های دنیا به دو دسته دانشگاه نخبگانی و اجتماعی تقسیم می‌شوند و دانشگاه آزاد اسلامی در زمره دانشگاه‌های اجتماعی است. دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه دربرگیرنده جمع خاصی از نخبگان نیست، بلکه دانشگاهی با رویکرد اجتماعی در بدنه وسیع کشور است که مخاطب آن اقشار مختلف مردم است.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه سالانه بیش از ۱۸۰ هزار نفر در مقاطع کاردانی و کارشناسی جذب این دانشگاه می‌شوند، اظهار داشت: اقشار مختلف جامعه از دانشجویان بسیار مستعدی که در رشته پزشکی جذب می‌شوند تا بخش عمومی و استعدادهای عمومی کشور، در دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند. در واقع این دانشگاه با یک رویکرد اجتماعی با بخش مهم و وسیعی از جامعه در ارتباط است.

طهرانچی خاطرنشان کرد: نگاه دانشگاه آزاد اسلامی مختص به یک واحد یا مرکز استان نیست، بلکه در شهرهای مختلف کشور مسئولیت اجتماعی دارد و این تفاوت، دانشگاه آزاد اسلامی را از دانشگاه‌های نخبگانی جدا کرده است. ضمن آنکه مباحث تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه جدی دارد و دانش اجتماعی و رویکرد اجتماعی نیز در این دانشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در بحث رویکرد اجتماعی این دانشگاه، جمعی از مخاطبان ما با مخاطبان سازمان بهزیستی – به عنوان یک سازمان اجتماعی – مشترک هستند، گفت: این وجه مشترک باعث امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک دانشگاه آزاد و سازمان بهزیستی کشور شد. البته دانشگاه پیش‌تر نیز در این حوزه فعالیت داشته است. یکی از این فعالیت‌ها در زمینه عمومی مخاطبان مشترک دو نهاد بوده که گسترش پیدا کرده و دیگری توجه به اقشار خاصی مانند ناشنوایان است.

واحد فرشتگان دانشگاهی مختص ناشنوایان

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۰۳ که مرحوم باغچه‌بان برای ناشنوایان مدرسه‌ای تأسیس کرد تا به امروز در این حوزه فعالیتی صورت نگرفته بود، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد صرفاً اجتماعی خود در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد و دانشگاهی مختص ناشنوایان به نام «واحد فرشتگان» در حال راه‌اندازی است که یک حرکت نو و بدیع به حساب می‌آید.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اجرای طرح پایش، گفت: این طرح از آذرماه سال جاری در دانشگاه عملیاتی شده است. طرح پایش به این معناست که تحقیقات در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ذیل نظام موضوعات انجام ‌شود و هر چالش ملی دارای یک درختواره دانش است و این درختواره زمینه‌های پژوهشی دارد. در این طرح با حرکت برنامه‌ریزی شده دانشجویان در نهایت راه‌حل‌هایی برای مسائل و چالش‌های ملی به دست خواهد آمد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۳۹۸/۱۰/۰۴