افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در ۱۵ بهمن

کتابخانه مرکزی مشهد ۱۵ بهمن‌ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی مشهد روز دوشنبه،‌ ۱۵ بهمن‌ماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اعضای هیأت امنا، مدیران و معاونان نهاد، جمعی از خانواده‌های شهدای مشهد مقدس و مسئولان استانی افتتاح می‌شود.

پروژه ساخت کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان یک پروژه ملی، در سال ۱۳۷۴ کلنگ‌زنی شد تا در ضلع شمال غربی میدان صحیفه مشهد، در محل تقاطع دو خیابان ۸ شهریور در جنوب، خیابان آب و برق در شرق و خیابان هفت تیر در شمال، با زیربنایی حدود ۱۱۵۰۰ متر مربع ساخته شود. این پروژه عظیم به دلیل مشکل در تأمین اعتبارات لازم در دهه اولیه فعالیت خود، به کندی پیش رفت تا این‌که در اوایل دهه ۸۰ از یک پروژه ملی به یک پروژه استانی تقلیل یافت و مجددا به لحاظ تأمین اعتبار برای ادامه فعالیت، با مشکل مواجه شد.

در سال ۱۳۹۷ پس از گذشت ۲۳ سال از آغاز این پروژه، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین جلسه هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی در دوره جدید مدیریتی خود، از اهتمام و ورود نهاد برای ساخت و تکمیل کتابخانه مرکزی مشهد، که بهره‌برداری از آن به یک مطالبه مردمی تبدیل شده بود، خبر داد. این اقدام با تشکیل کمیته افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با تأمین اعتبار از محل پرداخت سهم نیم‌درصد شهرداری‌ مشهد آغاز شد.

کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور با گنجایش حدود ۲۰۰ هزار نسخه (شامل صدهزار نسخه مخزن اصلی و صدهزار نسخه بخش کودک و نوجوان) علاوه بر بخش‌های معمول کتابخانه‌های عمومی، ۱۰ بخش و خدمت جدید را به مراجعان ارائه خواهد کرد. بخش‌هایی چون خدمات تحویل مدرک، بخش ناشنوایان، بخش کم‌سوادان، بخش مادر و کودک، بخش دیداری و شنیداری، بخش مدیریت واحدهای سیار و شعب، پیشخان کتابخانه‌های عمومی، بخش مهد کتاب، آسمان‌نما و اتاق نجوم، اتاق علم، دفتر پیشخان دولت الکترونیک و رستوران و فروشگاه محصولات فرهنگی از جمله بخش‌های جدید این کتابخانه معرفی شده است.

همچنین خانم جان ریچاردز، رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا در آیین افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد حضور می‌یابد.

رئیس کمیته دائمی کتابخانه‌­های عمومی ایفلا که با دعوت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به ایران آمده است در این سفر، علاوه بر شرکت در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد، با کتابداران کتابخانه‌های عمومی،‌ استادان علم اطلاعات و دانش‌شناسی و اعضای انجمن ارتقای کتابخانه‌های عمومی دیدار خواهد داشت.

از دیگر برنامه‌های حضور ریچاردز در ایران، بازدید از کتابخانه‌های عمومی تهران و کتابخانه‌های عمومی شیراز است.

جان ریچاردز، از اعضای فعال جامعه کتابداری در استرالیا، هم‌اکنون ریاست کتابخانه‌های مرکزی غرب شهر اورنج در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا را بر عهده دارد.

او در سال ۲۰۱۷، شایسته دریافت بالاترین نشان افتخار برای خدمات برجسته در کشور استرالیا شد.

ریچاردز بیش از ۱۴ اثر با موضوع کتابخانه‌های عمومی استرالیا، تبیین جایگاه، کارکرد و چشم‌انداز کتابخانه‌های عمومی در کارنامه علمی خود دارد.

در حال حاضر او علاوه بر این‌که ریاست کتابخانه­ مرکزی استرالیای غربی را عهده‌دار است، عضو شورای کتابداری ایالت نیو ساوت ولز بوده و رئیس کمیته مشورتی کتابخانه‌های عمومی این ایالت است.

او از سال ۲۰۱۱ عضو کمیته دائمی کتابخانه‌های عمومی ایفلا بوده و هم‌اکنون نیز رئیس این کمیته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۳۹۷/۱۱/۱۵