• صفحه اصلی
  • >
  • اجتماعی
  • >
  • معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور گفت: از امسال به ناشنوایان سرپرست خانواده مستمری پرداخت می‌شود.

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور گفت: از امسال به ناشنوایان سرپرست خانواده مستمری پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور عصر امروز ( پنج شنبه) در مراسم گرامیداشت هفته جهانی ناشنوایان اظهار کرد:در موارد کاستی‌ها و نارسایی باعث شده است که در برخی از نهاد‌های اجرای وابسته به بهزیستی رفتار‌های نامناسبی نسبت به جامعه ناشنوایی انجام شود اما وظیفه سازمان آموزش و پرورش استثنایی، شهرداری ، وزارت کشور و سایر نهاد‌ها خدمت به جامعه ناشنوایان است.

وی با بیان اینکه محرومیت آزار دهنده جامعه ناشنوایان ما را نیز آزار می‌دهد، افزود: سازمان بهزیستی حرکت رو به جلو دارد اما درصد محرومیت جامعه ناشنوایان بسیار بالا است و این اقدامات به چشم نمی آید.

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور گفت: از سال ۹۶ مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی ۳/۵برابر شده است.

نحوی نژاد با بیان اینکه باید دست به دست هم دهیم تا سهم شهروندی خود را از بودجه عمومی کشور و نهاد‌های دیگر دریافت کنیم، ادامه داد: اولین مطالبه ما گسترش زبان اشاره و به رسمیت شناختن  این زبان  است.

وی تاکید کرد: حرکت ما در سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی کشور آموزش به تعداد زیادی معلم و کارمند آموزش و پرورش است، همچنین براساس مصوبات صادر شده در تمام واحد‌های اجرایی بایستی حتما یک نفر آشنا به زبان اشاره وجود داشته باشد.

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور بابیان اینکه در استان تهران ظرفیت مراکز آموزشی کودکان ناشنوا و خانواده افزایش پیدا کرده است، افزود: در گذشته باور بر این بود که ناشنوایان نباید وارد فرآیند دریافت مستمری شود و باید برای این افراد شغل ایجاد شود اما به دلیل اینکه در ایجاد شغل برای ناشنوایان به دلیل عدم ارتباط با جامعه ناکام ماندیم قرار شده است که ناشنوایان نیز امسال به مددجویان مستمری بگیر اضافه شوند و حتما افراد ناشنوایی که زمینه کار ندارند و سرپرست خانوار هستند در این چرخه اضافه می شوند.

نحوی نژاد بیان کرد: امسال در آموزش استخدامی جمعی از ناشنوایان استخدام شدند و از بهزیستی دعوت شد که به عنوان حامی در کنار فرد مصاحبه شونده باشند چرا که در گذشته این افراد را از مصاحبه محروم می‌کردند و حق این افراد تضعیف می‌شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۱۳۹۷/۰۷/۰۵