برگزاری مراسم روز جهانی ناشنوایان، مهرماه ۹۷ در برج میلاد


انجمن خانواده ناشنوایان ایران به مناسبت روز جهانی ناشنوایان، همایشی را در روز پنج شنبه مورخ ۵ مهرماه ۹۷، باحضور مسئولین محترم و اعضای ناشنوایان در برج میلاد برگزار کرد. گروه انتظامات در بدو ورود به سالن بعد از امضای طومار (کمپین حمایت و به رسمیت رسیدن زبان اشاره ایران) و همچنین پذیرایی، میهمانان و مدعوین گرامی را به سالن اصلی برنامه هدایت نمودند.
ابتدای مراسم با تلاوت آیاتی از کلام ا… مجید توسط فرد کم شنوا آقای امیر مظلومین و ترجمه آن توسط آقای احد رضایی آغاز شد.
سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط گروه سرود آوای نگاه به رهبری خانم مهسا محمدی اجرا گردید.

مجری برنامه آقای احمدزاده با خیر مقدم به مسئولین محترم حاضر در این همایش جناب آقای نحوی نژاد” معاونت توانبخشی بهزیستی کشور” ، خانم افروز صفاری فرد “مدیر کل توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور” ، ولی ا… شجاع پوریان” معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران” ، نصرا.. آبادیان” شهردار منطقه ۱۱″ ، مدیر کل سلامت شهرداری تهران، مدیر کل بهزیستی استان تهران، مدیر کل بهزیستی شهرستان ری ، سفیران کشورهای آفریقایی و سفیر کشور اندونزی ، آقای میر باقری و خانم پوران درخشنده ، کارگردان و بازیگر پیشکسوت ایران که به عنوان نماینده منتخب و سفیران حامی زبان اشاره ایران جهت به ثبت رسیدن لایحه حمایت از حقوق ناشنوایان و به رسمیت شناختن زبان اشاره، ضمن گرامیداشت هفته جهانی ناشنوایان و تبریک و تهنیت به مناسبت این روز و همچنین تسلیت سالروز شهادت حضرت سید شهدا و یاران با وفایش، برنامه ها را آغاز نمود.

سرکار خانم سلیمی(مدیرعامل انجمن خانواده ناشنوایان ایران و دبیر برگزاری مراسم) ضمن خیرمقدم به میهمانان ارجمند و لبیک مسئولین محترم و تبریک به جامعه ناشنوایان سراسر کشور، در رابطه با پیچیدگی ها و مشکلات قشر ناشنوایان، تبعیض ها و نقص حقوق بشر در ارتباط با ناشنوایان و عدم به رسمیت شناختن زبان اشاره ایران که یکی از پر رمز و رازترین زبانهای دنیاست به نکات مفید و ارزنده ای اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک ضمن حمایت از زبان اشاره و گسترش آن راه ناهموار ناشنوایان، هموار گردد و شاهد اخذ تصمیمات برای ناشنوایان ایران بدون حضور آنان نباشیم.

سپس آقای حامدعابدین زاده (رئیس هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ایران) ضمن شادباش و تبریک به جامعه ناشنوایان و تسلیت به مناسبت سالروز شهادت اباعبدا… الحسین(ع) در رابطه با مشکلات ناشنوایان، به رسمیت شناختن زبان اشاره ایران و حمایت از کمپین زبان اشاره ایران، عدم بودجه کافی در ارائه طرحها، هزینه های هنگفت کاشت حلزون و نادیده انگاشتن نیازهای افراد ناشنوا، مشکلات خدمات سلامت از جمله ارائه سمعک، گفتار درمانی، تربیت شنوایی و … به ایراد سخنرانی پرداخت و امیدوارانه از مسئولین محترم در خواست نمود که همانند سالهای گذشته، خواسته ها و نیازهای این قشر را نادیده نگیرند بلکه ما را در رسیدن به اهداف یاری نمایند.

در ادامه، گروه سرود آوای نگاه به رهبری گروه سرود بنام خانم فریناز کوه میشی با همکاری گروه سرود نابینایان روشندل، برنامه ی زیبای خود را با به تصویر کشیدن پرچم اباعبدا… الحسین (ع) اجرا کردند.
مجری برنامه از گروه سرود و دست اندرکاران در تهیه ی آن تشکر و قدردانی نمود.

سپس خانم وحیده نظری (مشاوره امور مالی و مربی حسابداری انجمن خانواده ناشنوایان ایران) سخنرانی کوتاهی نمودند و به دنبال آن اپلیکشن تورنا، سفیر گردشگری ناشنوایان به زبان اشاره به صورت کلیپ به نمایش گذاشته شد. این اپلیکشن تورنا، توسط مسئولین محترم و والامقام حاضر در این همایش، رونمایی گردید.

آقای مجید قدمی، ریاست محترم سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، یاد شهدا و حادثه تروریستی اهواز و تسلیت به خانواده های داغدار و ملت شریف ایران، تسلیت سالروز شهادت اباعبدا… الحسین(ع)، هفته جهانی ناشنوایان را به همه ی عزیزان ناشنوا تبریک و تهنیت عرض نمود. ایشان از مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی ناشنوایان و خاطره ای از کربلا را برای حضار محترم تعریف نمودند و در مورد مشکلات قشر ناشنوایان و مسائل مربوط به آن توضیحات مختصری دادند.


کلمه ی زیبایی توسط کودک خردسال (یسنا) با همکاری خانم شهرزاد جیواد اجراگردید.

 

مجری برنامه با اجرای دکلمه ی با احساس به اینکه جبار باغچه بان هنوز زنده است از آقای نحوی نژاد (معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور) دعوت نمود تا به سخنرانی بپردازد. ایشان ضمن تبریک به ناشنوایان سراسر کشور و حضور مسئولان گرانقدر، تسلیت به مناسبت شهادت اباعبدا… الحسین(ع)، در رابطه با مشکلات ناشنوایان از جمله عدم رابط در جامعه (بیمارستان، دادگاه، کلانتری، پلیس راهنمایی و …) اشاره نمود و رشد، توسعه و گسترش زبان اشاره و تربیت مترجم را امری واجب و ضروری دانست و امیدوار گشت که در سال آتی شاهد پیشرفت و تصویب لایحه به رسمیت شناختن زبان اشاره باشیم.

ادامه برنامه ها با کلیپ زیبای سخنرانی آقای نجف پور (نائب رئیس هیئت انجمن خانواده ناشنوایان ایران) به تصویر کشیده شد. ایشان ضمن تبریک به مناسبت روز جهانی ناشنوایان و تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدا… الحسین(ع), به فعالیتها و خدمات ارائه شده توسط انجمن خانواده ناشنوایان ایران به اعضای محترم ناشنوا پرداخت و دست یاری به سوی علاقمندان به آموزش زبان اشاره و آموزش مترجم، جهت ارائه خدمت به جامعه ی ناشنوایان گشود.

سخنرانی جناب آقای مهندس شجاع پوریان (معاونت امور محترم فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران) و سخنان زیبا و دلنشین ایشان مبنی بر حمایت از کمپین حمایت از رسیدن زبان اشاره ایران و عضویت در کانون معلولان و خدمات آن، ما را بیش از پیش امیدوار ساخت تا گام های خود را محکم تر برداشته و موفقیت را با سخت کوشی و توانمندی هایمان تا رسیدن به اهداف بپیمائیم. امیدی که در دلمان روشن ساختید مسلما بدون اجر نخواهد بود.

معرفی نخبگان و برگزیدگان نمونه توسط کلیپ و اهدای جوایز به آنان توسط مسئولان محترم از دیگر برنامه های این مراسم بود.
تقدیر نخبگان:
۱-ادبی: آقای اسلام یزدانی (شاعر و نویسنده کتاب، دبیر ناشنوایان، ریاست محترم انجمن خانواده ناشنوایان استان آذربایجان شرقی، رئیس سابق کانون ناشنوایان مراغه، معاون سابق کانون ناشنوایان استان آذربایجان شرقی، عضو هیات امناء انجمن خانواده ناشنوایان ایران)
۲- فناوری: آقای حامد نیاسری(طراح اپلیکیشن سفید گردشگری ناشنوایان تورنا)
۳- تکنولوژی: آقای فرزاد پور محمد روحی(مخترع دستگاه هشدار دهنده ویژه ناشنوایان)
۴-آموزش احکام اسلامی و اجتماعی: آقای محمد مهدی رفعتی( آموزش ویژه اخلاق اسلامی در استانها و شهرستانها به زبان اشاره)
۵- خدمات آموزشی: خانم وحیده نظری( مشاور امور مالی و مربی بر تدریس حسابداری به مسئولان انجمن ها)
۶-کارفرما حامی جامعه ناشنوایان: آقای مهدی کلهری(ریاست شرکت ترانسفرماتور سارا به جهت استخدام نیروی انسانی ناشنوایان، ترویج و اقدام به حقوق ناشنوایان)
به رسم یادبود به میهمانان ویژه این مراسم هدایایی همراه با لوح تقدیم گردید.

جناب آقای دکتر موسی “سفیر کشور سنگال”
خانم تی تی مدریکا “از سفارت اندونزی” خانم پوران درخشنده “کارگردان و بازیگر پیشکسوت کشور ایران”

اجرای برنامه نخبگان ناشنوا و کم شنوا با تصویر چرتکه (ضریب هوش) توسط آقای رنگرز انجام پذیرفت. این گروه از موسسه علمی آموزشی نو اندیشان راه ابریشم در این مراسم حضور داشتند که با اهدای جوایز (کارت هدیه) از آنان تقدیر گردید.

قرعه کشی حضار محترم ناشنوا با جوایز، توسط آقای ذوالقدر انجام شد و به ده نفر از برندگان خوش شانس کارت هدیه اهدا گردید.
این مراسم با به تصویر کشیدن فیلم فرشته با زیرنویس فارسی رأس ساعت ۱۸ خاتمه یافت.

ناگفته نماند که این مراسم تحت پوشش خبری صدا و سیما “شبکه ۶، خبرنگاران جوان و اخبار ناشنوایان” قرار گرفت که گزارشات و برنامه های آن از شبکه ی خبر پخش گردید.
از همه همکاران محترم و عزیزانی که ما را در برپایی این مراسم یاری دادند تشکر و قدردانی ویژه می نماییم.
اسامی همکاران این مراسم به شرح ذیل می باشد:
* دبیر برگزاری مراسم: اکرم سلیمی
* مدیر اجرایی مراسم: علیرضا نجف پور
* مدیر فنی مراسم: کیخسرو رنگرز حق
* مجری برنامه: احمد زاده
* گزارش: لیلا پیکانی، آرزو استاد علی
* گروه مترجمین: فریناز کوه میشی، سیامک رستمی، فاطمه پیسپار و سپیده عبدالعزیزی
* گروه ارتباط بین ناشنوایان و رسانه ها: افسانه صادقی و شهرزاد جیواد
*گروه انتظامات: صادق حسینی، علی توکلی، علیرضا کوه میشی، احسان عباسی، مجتبی غضنفری، بیژن تهجا، کامران دقیقی، محمد دلسوز، احمد ستاری، علیرضا تاجیک، مرتضی حسین زاده، مهدی محمدیان و فرشید صریحی
* گروه سمعی و بصری: حمید رضا میری، زینب جاوید، عباس میر کرمی و جواد شیرپور اصل
* گروه حمل و نقل: امیر مظلومین، یعقوب یعقوبی، مهرداد پور عابد و رضا الطافی
* گروه راهنمائی ویژه: داود نظری، وحیده نظری، جعفر افتخار، محمد رضا تقوی و زهرا غضنفری
*گروه سرود ناشنوایان: احد رضایی، امین صفی، بهروز علی پور، اکبر رحیمی، سپیده رحمتی، نفیسه ثقفی، الهه حمزه لی، سوگند معتمدی، مهسا محمدی، فاطمه حسینی راد و اکرم فتاحی
* گروه سرود نابینایان: ابوالفضل قاسمی، سعیده عرب، مجید سماوات، حمید رضا ذوالفقاری، محمد رضا شایسته، سپیده کلاته، راحله شایسته و فاطمه نهاردانی
*گروه استودیو: فاطمه آبشاری، فرزاد پور محمد روحی، سپیده عبدالعزیزی و محمد رضا بوستان افروز
* گروه پذیرایی: احسان عباسی، علیرضا کوه میشی، کامران دقیقی و مرتضی حسین زاده
* گروه تدارکات و پشتیبانی: زینب جاوید ، فاطمه حسینی راد، محمد رضا بوستان افروز، جعفر افتخار، علی توکلی و فاطمه آبشاری

“گالری تصاویر”