شنونده صدای ناشنوایان باشیم / زبان اشاره به رسمیت شناخته شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تبریک روز ناشنوایان، خواستار فهم بهتر چالش‌های آنها و تلاش جدی برای رفع مشکلات این عزیزان شد و گفت: ما باید هم شنونده خوبی برای مشکلات ناشنوایان و هم صدایی رسا برای انتقال چالش‌های آنان به جامعه و مسئولان باشیم.

پریسا طاهری

تامین ۲۴ / محمد شریعتمداری در بازدید از پنجمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات توانبخشی معلولین، جانبازان، سالمندان و صنایع پزشکی که عصر امروز در مجتمع نمایشگاهی گفت‌وگو برگزار شد، در جمع ناشنوایان و خانواده‌های آنان افزود: متاسفانه به علت نبود زیرساخت‌های مناسب، بسیاری از ناشنوایان برای برقراری ارتباط در محافل عمومی و اداری با مشکل رو‌به‌رو هستند و اغلب افراد شنوا به‌علت ناآشنایی با زبان اشاره، قادر به فهم و رسیدگی به درخواست این عزیزان نیستند.

وی در حاشیه این بازدید، در نشست صمیمانه با ناشنوایان، خواستار به رسمیت شناخته شدن زبان اشاره در کشور شد و افزود: سازمان بهزیستی به‌عنوان محور خدمت‌رسانی به ناشنوایان، باید در کنار وزارت بهداشت و سایر سازمان‌های حمایتی و صدا‌و‌سیما، برای پیگیری مطالبات و رفع مشکلات این عزیزان تلاش کنند و در نهایت، با کمک بهزیستی و آموزش و پرورش، آشنایی با حداقل‌های زبان اشاره در کتب درسی گنجانده شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به غربالگری شنوایی ۹۰ درصد از نوزادان، ادامه داد: اگرچه در حال حاضر غربالگری شنوایی تقریبا برای همه نوزادان انجام می شود و اغلب نوزادانی که مشکل شنوایی دارند، با تشخیص در مراحل اولیه تحت درمان قرار می گیرند، اما این بخش هنوز نیازمند توجه جدی است.

شریعتمداری تصریح کرد: کمیسیون مشترک سه جانبه متشکل از سازمان بهزیستی، سازمان آموزش فنی وحرفه ای و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت رفاه، بسیج امکانات و ظرفیت‌ها را برای ایجاد اشتغال ناشنوایان در دستور کار قرار خواهند داد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان این بازدید، با تاکید بر لزوم تکرار این گردهمایی برای شنیدن مسائل و مشکلات ناشنوایان افزود: این وعده را می‌دهم که با همکاری سازمان بهزیستی کشور، حداکثر ظرف مدت یک‌ماه، مشکلات مطرح شده ناشنوایان را بررسی کنیم و تا حد امکان، برای مرتفع کردن این مشکلات بکوشیم.

منبع: بتامین ۲۴

۱۳۹۸/۰۷/۰۹