تخصیص ۱۸ درصد از اعتبارات وسایل کمک توانبخشی به ناشنوایان

هفتمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا با حضور نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، هفتمین سمپوزیوم خانواده و کودک کم شنوا با رویکرد‌های نوین در توانبخشی شنیداری با حضور «حسین نحوی نژاد» معاون توانبخشی و «افروز صفاری فرد» مدیرکل دفتر امور روزانه توانبخشی و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با همکاری مراکز غیر دولتی روزانه آموزشی و توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی برگزار شد.

مدیرکل دفتر امور روزانه توانبخشی و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کم شنوایی معلولیتی پنهان بر جنبه‌های مختلف رشد مهارت‌های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی فرد و خانواده وی ایجاد می‌کند گفت: هر چه سن افراد مبتلا به کم شنوایی پایین‌تر باشد، میزان آسیب وارده بر مهارت‌های فرد بیشتر و جنبه‌های گسترده تری از فرآیند رشد و تحول زبان و گفتار وی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

صفاری فرد با تاکید بر اینکه کم شنوایی معلولیتی پنهان و شایع‌ترین نقص مادر زادی است افزود: میزان شیوع کم شنوایی در زمان تولد بیش از ۲ برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در نوزادان است.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۴ هزار موالید دچار کم شنوایی شدید و عمیق هستند گفت: ۲۵ درصد علت ناشنوایی ناشناخته است، ۵۰ درصد ژنتیک و ۲۵ درصد بیماری‌های واگیردار از خدمات سازمان بهزیستی بهره‌مند هستند.

مدیرکل دفتر امور روزانه توانبخشی و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور بر خانواده محور بودن خدمات خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: در صورتیکه کم شنوایی در کودک یک خانواده پیش از ۳ ماهگی تشخیص داده شود و قبل از ۶ ماهگی از وسیله تقویت کننده صوتی و برنامه‌های توانبخشی مناسب بهره‌مند شوند، می‌توانند به مهارت‌های گفتاری و زبان قابل مقایسه با کودکان طبیعی دست یابند.

وی تعداد افراد معلول تحت پوشش سازمان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از‌ای تعداد بیش از ۲۵۰ هزار نفر دارای معلولیت شنوایی هستند.

صفاری فرد با بیان اینکه ۸۶ مرکز غیردولتی در ۳۱ استان در حال فعالیت هستند تصریح کرد: در حال حاضر به ۳ هزار و ۴۹۳ کودک کم شنوا و ناشنوا خدمات توانبخشی شنوایی ارائه می‌شود که از این تعداد ۲ هزار و ۶۳۴ نفر یارانه بگیر بهزیستی هستند و بیش از ۹۰ درصد این کودکان به مدرسه عادی را پیدا می‌کنند.

وی یکی از وظایف سازمان بهزیستی را تأمین وسایل کمک توانبخشی برای معلولین برشمرد و اذعان کرد: ۱۸ درصد از اعتبارات وسایل کمک توانبخشی به معلولین ناشنوا اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰۰ واحد در بیش از ۳۲۰ شهر کشور مشغول ارائه خدمات غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران هستند خاطرنشان کرد: سال گذشته ۷۲ درصد کودکان متولد شده تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۱۳۹۷/۱۰/۱۷