دانشگاه علوم بهزیستی مجری «مداخله زودهنگام برای کودکان ناشنوا»

مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مجری برنامه جهانی «مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا» در کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی،  دکتر گیتا موللی دبیر کمیته مطالعات ناشنوایی/کم شنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اعلام این خبر افزود: این مرکز تحقیقاتی با تشکیل کمیته مربوطه ضمن همکاری با کمیته بین المللی «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا (FCEI)» برنامه جهانی را در سراسر کشور اجرا می کند.

وی گفت: کمیته بین المللی «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا (FCEI)» هر دو سال یکبار، کنفرانس بین المللی برای آگاه سازی دولت ها و جوامع مختلف نسبت به تاثیرات مداخلات بموقع و زودهنگام  در زندگی و آینده تحصیلی و شغلی کودکان ناشنوا/ کم شنوا برگزار می کند.

موللی به عنوان عضو و نماینده جمهوری اسلامی ایران در این کمیته بین المللی افزود: به گواه نتایج تحقیقات بی شماری که در جهان انجام شده است، ناشنوایی نوزاد اگر در زایشگاه و در بدو تولد تشخیص داده شود و بلافاصله ، مداخلات علمی و اساسی (توانبخشی شنوایی، گفتاری، روانشناسی و…) برای نوزاد آغاز شود، کودک می تواند دقیقا مانند همسالان شنوای خود، زبان و گفتار بیاموزد.

وی با اشاره به شیوع بالای اختلالات شنوایی در جهان که سبب شده تا از هر هزار تولد زنده ، بین سه تا شش کودک ناشنوا به دنیا بیایند، تاکید کرد: با توجه به اهمیت مداخلات از سن نوزادی، اجرای برنامه «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا» به تمامی کشورها توصیه شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی یادآور شد: برای اجرای این برنامه در ایران و نهادینه کردن این نگرش در کشورمان، سمینارهای استانی با همکاری انجمن علمی شنوایی شناسی ایران ، برنامه ریزی شد که تاکنون چهار سمینار از مجموعه شش سمینار پیش بینی شده در چهار استان و شهرهای اراک، کرج ، قم و اهواز برگزار شده است.

دبیرعلمی سمینارهای استانی برنامه «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا» اظهار داشت: تا پایان سال جاری ، دو سمینار دیگر از این مجموعه در استان های مازندران و بوشهر و تحت نظارت علمی کمیته بین المللی (FCEI) برگزار خواهد شد.

موللی افزود: در این سمینارها ، تمامی کارشناسان گفتاردرمانی، شنوایی شناسی، روانشناسی، مشاوره و پزشکان مشارکت دارند ضمن آنکه خانواده های افراد کم شنوا و ناشنوا نیز شرکت می کنند.

وی همچنین ، از مراکز و سازمان هایی مانند سازمان بهزیستی ، آموزش و پرورش کودکان استثنایی ، سازمان روانشناسی و مشاوره و مرکز کاشت حلزون ، بعنوان همکاران کمیته مطالعات ناشنوایی/کم شنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در برگزاری سمینارهای استانی ، نام برد.

عضو مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: از ابتدای سالجاری، کمیته مطالعات ناشنوایی/کم شنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بسیاری از سازمانها جلسات توجیهی برگزار کرده است و با انجمن علمی شوایی شناسی ایران،سازمان بهزیستی کشور، آموزش و پرورش استثنایی، دفتر سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت و کانون ناشنوایان کشور و انجمن خانواده ناشنوایان  جلساتی برگزار شد.

موللی افزود: این سلسله جلسات در سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه پیدا کرد و منجر به تشکیل واحد مداخله زودهنگام  کم شنوایی و آغاز به کار  جلسات تخصصی جهت راه اندازی مراکز نمونه در استانهای منتخب شده است که جلسات آن کماکان ادامه دارد. ضمن آنکه در بسیاری از استانها، سازمان آموزش و پرورش استثنایی در برگزاری سمینارهای استانی همکاری می کند.

وی در مورد برنامه این کمیته مطالعاتی برای سال آینده نیز گفت: برنامه ریزی جهت برگزاری دوره های آموزشی برای کارشناسان در سال ۹۷ شده است تا برنامه آگاه سازی جامعه نسبت به تاثیر مداخلات بموقع و زودهنگام در مورد کودکان ناشنوا و کم شنوا ، در کشور گسترش یابد.

دبیر علمی سمینارهای استانی برنامه «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا» با بیان اهمیت ناشنوایی و کم شنوایی و لزوم توجه بیش از پیش به پیشگیری و توانبخشی آن، گفت: شایع ترین معلولیت بدو تولد، اختلالات شنوایی است، بطوری که روزانه ۲۰ کودک ناشنوا در کشور متولد می شوند و سالانه یک هزار و ۵۰۰ کودک کم شنوای عمیق به دنیا می آیند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: هم اکنون در ایران ، بیمارستان های کشور موظف به اجرای غربالگری پس از تولد جهت تشخیص اختلالات شنوایی نوزادان هستند و سازمان بهزیستی کشور نیز بیش از ۸۰ درصد پوشش غربالگری شنوایی داشته است.

وی با اشاره به اینکه تشخیص اختلال شنوایی بسیار ارزان و ساده است ، گفت: ازدواج های فامیلی ، مهمترین علت کم شنوایی در کشور است بطوری که بیش از ۶۰ درصد کودکان کم شنوا/ ناشنوا، دارای والدین با وابستگی فامیلی هستند، و این درحالی است که ۹۵ درصد این کودکان ، والدین شنوا دارند.

موللی در بیان اهمیت مداخلات زودهنگام ، اظهار داشت: کودکان در سه ماهه اول زندگی، بشدت آماده زبان آموزی هستند و این درحالی است که تا سن ۷ یا ۸ ماهگی صداسازی کودکان ناشنوا / کم شنوا، در سطح بچه های عادی است و تشخیص ناشنوایی توسط کارشناسان شنوایی شناسی امکانپذیر است.

وی افزود: پس از تشخیص اختلال شنوایی در کودک، هرچه میزان مشارکت خانواده در روند توانبخشی و مداخلات برای کودک، بیشتر باشد، موفقیت درمانگران و تاثیر مداخلات چشمگیرتر خواهد بود.

دبیر علمی سمینارهای استانی برنامه «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا» تاکید کرد: ناشنوایی، معلولیتی است که چاره دارد و این شعار که «هیچ کودک با ناشنوایی نباید به بزرگسالی برسد»، جدی است و این موضوع با سمعک و در صورت لزوم، با کاشت حلزون شنوایی واقعیت پیدا می کند.

وی افزود: متاسفانه ، پزشکان بویژه پزشکان عمومی ، تاخیر در گفتار کودکان را جدی نمی گیرند و باید به آنان توصیه کرد که همواره «کم شنوایی» را در کودکان مورد تردید قرار بدهند.

موللی با اشاره به فعالیت ۷۵ مرکز برای توانبخشی و درمان ناشنوایی و کم شنوایی تحت نظارت سازمان بهزیستی در کشور، گفت: این سازمان ، سالی یک سمپوزیوم پیرامون این موضوع برگزار می کند.

دبیر علمی سمینارهای استانی برنامه «مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا»، مداخلات مورد تائید کمیته بین المللی این بخش (FCEI) را براساس اصول ۱۰ گانه ذکر کرد و افزود: «سمعک از بدو تولد قابل استفاده است، مداخله بعد از تشخیص شروع شود. نوع رویکرد توانبخشی اهمیت چندانی ندارد و با توجه به نظر خانواده انجام می شود، گردهمایی والدین برای ارتباط با آنان برگزار شود، خانواده های دارای نوزاد کم شنوا باید با بزرگسالان کم شنوا ارتباط داشته باشند» از اصول مربوطه است.

موللی گفت: توجه به «برنامه های مداخلاتی که چند تخصصی است، بالا بردن سواد ادبی کودکان (کتابخوانی) ، پایش روند توانبخشی به صورت مرتب ، رصد دائمی کیفیت کار مداخلاتی و خانواده محور بودن همه برنامه ها» از دیگر اصول اساسی ۱۰ گانه مداخلات برای کودکان ناشنوا/ کم شنوا است.

منبع: خبرگزاری مهر

۱۳۹۶/۱۰/۳۰