زبان اشاره اسپانیایی، قدیمی‌ترین زبان اشاره است

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس نتایج تحقیقات انجام‌شده، زبان اشاره اسپانیایی جزء قدیمی‌ترین‌های زبان‌های اشاره اروپایی است.

میلیون‌ها نفر از افراد با زبان اشاره صحبت می‌کنند، اما بسیاری از افراد اطلاعات کمی در مورد تاریخچه این زبان دارند.

زبان اشاره، زبانی جهانی نیست و صدها علائم مختلف دارد که برخی از آنها محبوب‌تر از دیگر علائم هستند و همگی ویژگی‌های خاص خود را دارند.

به گزارش ساینس، ناگفته نماند، همه آنها به‌اندازه هر زبان گفتاری غنی و پیچیده هستند. زبان‌شناسان حرفه‌ای سال‌ها در این مورد تحقیق کردند و دریافتند که این زبان نیز ویژگی‌های اساسی همه زبان‌های گفتاری دنیا را دارد.

نتایج تحقیق جدید بر تکامل و گسترش زبان‌های اشاره در اروپا نشان می‌دهد که زبان اشاره اسپانیایی احتمالا قدیمی‌ترین نوع  در دسته‌بندی زبان‌های اشاره است.

جاستین پاور، محقق ارشد این تحقیق اظهار کرد: درحالی‌که تکامل زبان‌های گفتاری بیش از ۲۰۰ سال موردمطالعه قرارگرفته است، اما تحقیقات در مورد تکامل زبان اشاره هنوز در مراحل ابتدایی است.

وی گفت: “بخش اعظم تاریخچه زبان‌های اشاره معاصر مربوط به مؤسسات آموزشی ناشنوایان و مربیان آنان است. به همین دلیل تحقیق خود را بر روند تاریخی تکامل زبان علائم در اروپا متمرکز کردیم.”

زبان‌های اشاره ایستا نیستند و تقریبا مانند زبان گفتاری و نوشتاری، انواع بی‌شماری از آن طی قرن‌ها پدید آمده است که به‌طور مداوم با زمان خود سازگار شدند، تغییر کردند و در بعضی موارد ناپدید شدند.

محققان با ساختن پایگاه اطلاعاتی از ۴۰ زبان اشاره معاصر و ۳۶ زبان اشاره تاریخی کار خود را آغاز کردند. آنان این حروف را باهم مقایسه کردند و ارتباط بین زبان‌های مختلف را بررسی کردند.

این روش به محققان این امکان را داد تا تکامل و پیوندهای بین این زبان‌ها را تحلیل کنند. آنان از روش‌های زبانشناسی و زیست‌شناسی تکاملی نیز استفاده کردند.

بر اساس نتایج، محققان زبان اشاره را به پنج گروه زبان اشاره اسپانیایی، فرانسوی، اتریشی، انگلیسی و سوئدی تقسیم‌بندی کردند.

این زبان‌ها در سراسر جهان، از ایسلند تا هند، برزیل تا نیوزلند از دهه ۱۶۰۰ آغازشده و گسترش‌یافته است.

نتایج این تحقیق نشان داد، قدیمی‌ترین زبان اشاره، زبان اشاره اسپانیایی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۳۹۸/۱۱/۰۳