تلویزیون ویژه ناشنوایان نیازمند کارشناس حرفه‌ای

تهران- ایرنا- عضو هیأت مدیره انجمن ناشنوایان ایران، راه‌اندازی شبکه مخصوص ناشنوایان را اقدامی شایسته ارزیابی کرد و بر استفاده از کارشناسان حرفه‌ای در این شبکه تخصصی تاکید کرد.

کیخسرو برزگر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت راه‌اندازی شبکه ای ویژه ناشنوایان، اظهار داشت: حتماً برای جمعیت نزدیک به ۲ میلیون ناشنوایی که در ایران زندگی می‌کنند این اتفاق بسیار مبارک و فرخنده است و تأثیرات مثبت برای این قشر از جامعه کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه درباره آمار ناشنوایان کشور متأسفانه آمار ضد و نقیضی مطرح می‌شود، گفت: بر اساس آنچه در سازمان بهزیستی ثبت شده، امروز جمعیت این افراد در ایران  ۳۵۰ هزار نفر است اما با توجه به تجربه ما در انجمن ناشنوایان ایران فکر می‌کنیم آمار این افراد نزدیک به ۲ میلیون نفر در کل کشور باشد.

عضو هیأت مدیره انجمن ناشنوایان ایران، افزود: برخی افراد در ایران هستند که در سن بالای ۴۰ سالگی دچار افت شنوایایی می‌شوند که ترجیح می‌دهند به بهزیستی مراجعه نکنند که در نتیجه آمار آنها هیچ‌گاه ثبت نمی‌شود بنابراین با توجه به این قشر از جامعه که ما با آنها سر و کار داریم آمار تقریبی نزدیک به ۲ میلیون نفر رسیده است.

برزگر با بیان اینکه شبکه اشاره با توجه به تخصصی بودن کار سختی را پیش رو دارد، گفت: مهمترین نکته در این حوزه استفاده از متخصصان در هر بخش است در واقع نباید چون شبکه مخصوص ناشنوایان است تنها افرادی که به زبان اشاره تسلط دارند در این شبکه فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: ناشنوایان با وجود ضعف شنوایی افراد بسیار باهوش و با استعدادی هستند که با راه اندازی این شبکه می‌توان به نوعی این افراد را در جامعه بیشتر دخیل کرد و از استعداد آنها استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

۱۳۹۸/۰۴/۳۱