برپایی کمپین حمایت از زبان ملی اشاره

نشست خبری هفته جهانی ناشنوایان با حضور حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی،افروز صفاری فرد مدیر کل امور دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی و جمعی از مسئولان سازمانهای مردم نهاد مرتبط با حوزه ناشنوایان؛برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛نشست خبری هفته جهانی ناشنوایان با حضور “حسین نحوی نژاد” معاون امور توانبخشی ،”افروز صفاری فرد”مدیر کل امور دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی و جمعی از مسئولان سازمانهای مردم نهاد مرتبط با حوزه ناشنوایان؛برگزار شد.

در این مراسم که بعد از ظهر روز سه شنبه سوم مهر ماه جاری در ساختمان ستاد بهزیستی کشور برگزارشد؛ “مدیر کل امور دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی گفت:مرکز “خانواده و کودک کم شنوا “از سال ۷۹ راه اندازی شده است و در حال حاضر ۸۱ واحد از این مراکز در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند و با توجه به جمعیت کودکان کم شنوا در کشور نیاز به توسعه و افزایش این مراکز احساس می شود.

وی افزود: مشارکت فعال و حضور پر رنگ خانواده ها در این مراکز کاملا مشهود است و خانواده ها به عنوان یکی از بازوهای اجرایی و همکاران ما،کودکان کم شنوا  را برای ورود به مراکز عادی آماده  و هدایت می کنند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم “هفته جهانی ناشنوایان ” در روز پنج شنبه این هفته در برج میلاد افزود: این مراسم به منظور آگاه سازی جامعه با ناشنوایان عزیز و بر اساس سنت هر ساله برپا می شود.همچنین آموزش زبان اشاره به همکاران حوزه توانبخشی ستاد بهزیستی، به منظور ارتباط هر چه بهتر سازمان بهزیستی با ناشنوایان عزیز انجام می گیرد.

وی در خصوص لزوم  معرفی  و  به رسمیت شناخته شدن زبان ملی اشاره در کشور گفت: با توجه به اینکه  زبان اشاره به عنوان یک زبان رسمی در اکثر کشورهای دنیا شناخته شده است  و در صورت لزوم در مراکز قضایی از مترجم زبان اشاره برای محاکمه و تفهیم اتهام ناشنوایان استفاده می شود .اما متاسفانه در کشور ما این زبان ناشناخته است و  به منظور شناخته شدن این زبان کمپین “حمایت از یکسان سازی زبان اشاره” از روز برگزاری مراسم فوق؛ آغاز به کار می کند.

منبع: سازمان بهزیستی کشور

۱۳۹۷/۰۷/۰۳