پرداخت ۳۶۰ تا ۴۸۰ هزار تومان به معلولان شدید دهک‌های صفر تا سه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تشکیل شورایی متشکل از نخبگان و اعضای جامعه معلولان کشور خبر داد گفت: به معلولان شدید دهکهای صفر تاسه ۳۶۰ تا ۴۸۰ هزار تومان پرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریعتمداری در نشست با جمعی از نخبگان دارای معلولیت به مناسبت ۱۲ آذر روز، جهانی افراد دارای معلولیت گفت: تلاش می کنیم اکثریت این شورا از بخشهای غیر دولتی باشد تا با یک نگاه نقادانه به مسائل نگاه کند و مسیر درستی را به ما نشان دهد.

وی با بیان اینکه این شورا می تواند در طول سال نظرات و دیدگاه های خود را در حوزه معلولان ارائه کند، اظهار امیدواری کرد که تشکیل این شورا در پیشبرد برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور موثر باشد.

شریعتمداری تاکید کرد: این شورا به عنوان شورای مشورتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند به عنوان یک دستاورد مهم از نشست امروز مطرح شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: معلولان علاوه بر حقوق اساسی ملت دارای حقوق اختصاصی هم هستند. از این رو باید در جستجوی بستری مناسب برای ایجاد شرایط مطلوب  برای حل مشکلات و دست یابی به حقوق شان باشیم.

وی یاد آورشد: در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما احترام به افراد دارای معلولیت از جایگاه ویژهای برخوردار است چرا که آنها توانمندیهایی خوبی دارند و محدودیت باعث نشده تا آنها از این مسیر باز بمانند.

شریعتمداری ادامه داد: یقینا بدون دسترسی به یک وحدت عمومی و انسجام ملی و یکپارچگی در فکر و اندیشه بین همه آحاد جامعه به خصوص جامعه نخبگان دسترسی به این هدف مقدور نیست.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: باید از جداسازی معلولان از سایر افراد جامعه جلوگیری کنیم  و از راهکارهای اجتماعی  برای حل مشکلات جامعه بهره مند شویم.

وی افزود: باید از اقدام مبتنی بر حل مشکل یک فرد خارج شده و به سمت حل مشکل مبتنی بر جامعه معلولان حرکت کرد. به این ترتیب می توانیم به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کنیم.

شریعتمداری افزود: بر اساس همین رویکرد  باید در تامین نیازهای اصولی افراد دارای معلولیت و سایر افراد جامعه علاوه بر استفاده از حقوق اساسی آنها سیاستگذاری اصولی هم در این زمینه انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید در زمینه بهداشت، تامین سلامت، استقلال برای زندگی در جامعه، تامین مشارکت برای همکاری با بقیه افراد جامعه  و خود شکوفایی معلولان گامهای موثری برداشت.

وی به محورهای همکاری دولت با سازمانهای مردم نهاد و مجموعه ها با جامعه معلولان اشاره کرد و گفت: با همکاری دولت با مجموعههای یاد شده و بدون نیاز به منابع مالی میتوان بخشی از مشکلات و مسائل جامع معلولان را حل و فصل کرد. در همین زمینه هم نیازمند فکر و اندیشه جامعه افراد دارای معلولیت هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه  اجتماعی در ادامه گفت: در خصوص قانون جامع حمایت از معلولان چند آئین نامه پیش بینی کرده بودیم. همچنین موفق شدیم  اساسنامه صندوق فرصتهای شغلی معلولان را به تصویب برسانیم. آخرین آئین نامه این قانون مربوط به مساله مناسب سازی بود که در ۱۶ ماده به تصویب هیات وزیران رسید.

وی در خصوص اساسنامه صندوق فرصتهای شغلی معلولان نیز تصریح کرد: مقدمات این آئین نامه آماده و در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شد که امیدوار بودیم در این هفته به نتیجه برسد، چرا که این اساسنامه می تواند اقدامی موثر در جهت حل مشکلات جامعه باشد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه اجرای قانون جامع معلولان به ۲۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، گفت: امروز متناسب سازی و همسان سازی حقوق بازنشستگان به ویژه جامعه معلولان امری ضروری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصویب آئین نامه های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و شروع اولین تخصیص اعتباری آن را گامی بزرگ دانست و افزود: امروز نیمی از مسکن خانوارهای دارای دو معلول تامین و واگذار شده است و امیدواریم واگذاری  مسکن مابقی خانوارها نیز در عمر باقی مانده دولت محقق شود.

وی در خصوص وجود نواقص احتمالی در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان  به ویژه در حوزه ناشنوایان کشور نیز بیان کرد: می توان برای رفع نواقص قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با برگزاری جلسات در قالب لایحه و پیشنهاد آن را برای مصوبه هیات وزیران با کمک رییس سازمان بهزیستی آماده و ارسال کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به افزایش تعداد تشکل های جامعه معلولان نیز اشاره کرد و گفت: ۱۵ درصد  تعداد تشکل های معلولان در این دوره افزایش پیدا کرده است که در این زمینه سازمان بهزیستی تسهیلات لازم را فراهم خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص نظارت بر اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت نیز کمیته ای به ریاست معاون اول رییس جمهور تشکیل شده  وزیرتعاون ،کارو رفاه اجتماعی  دبیر آن و دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی کشور مستقر است. توصیه می کنم این دبیرخانه به سازمان های مردم نهاد واگذار شود و سازمان بهزیستی خود متکفل دبیرخانه نباشد اما می تواند دبیری آن را بر عهده بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در خصوص مسئله اشتغال نیز پیشنهاد کرد؛ کاریابی اختصاصی معلولان ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری مهر

۱۳۹۸/۰۹/۱۲