• صفحه اصلی
  • >
  • آموزش
  • >
  • تحصیل رایگان بخشی از جامعه هدف سازمان بهزیستی در دانشگاه‌ها

تحصیل رایگان بخشی از جامعه هدف سازمان بهزیستی در دانشگاه‌ها

رییس سازمان بهزیستی کشور در آستانه آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها توضیحاتی را در خصوص نحوه حمایت از دانشجویان تحت پوشش بهزیستی از نظر تامین شهریه دانشگاه آنها ارائه داد.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران در فضای مجازی در خصوص تحصیل رایگان افراد دارای معلولیت در دانشگاه‌ها توضیحاتی ارائه داد و گفت: طبق ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، موضوع آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند و آیین نامه اجرایی آن، افرادی که بر اساس آزمون وسع مبتنی بر سامانه اطلاعات رفاه ایرانیان در هفت دهک اول قرار دارند و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند می‌توانند از تسهیلات معافیت از پرداخت شهریه برای یکبار در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز آموزش رایگان بهره مند شوند.

وی ادامه داد: بر همین اساس واحدهای آموزش عالی موظف هستند نسبت به ثبت نام، انجام امتحانات و صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این قانون بدون دریافت شهریه از فرد مشمول حمایت کنند و بهزیستی موظف است نسبت به تسویه حساب افراد نیازمند واجد شرایط بعد از ثبت نام اقدام کند.

قبادی دانا بیان کرد: همچنین سازمان سنجش آموزش کشور هم موظف است که فهرست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحدهای آموزش عالی را در هر سال تحصیلی به سازمان بهزیستی کشور اعلام کند.

به گفته رییس سازمان بهزیستی کشور در سال تحصیلی ۷-۹۸ و در نیمسال اول سازمان بهزیستی بدهی که به دانشگاه آزاد اسلامی داشت را به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان پرداخت کرد و برای نیمسال دوم و سال تحصیلی ۹۸-۹۹ نیز مبلغ ۳۰ میلیارد تومان را هفته گذشته به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کرد.

وی ادامه داد: در خواست کردیم از دانشگاه آزاد اسلامی که برای سال تحصیلی جدید دسترسی الکترونیکی به سازمان بهزیستی بدهد تا هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط مشمول را به حساب دانشگاه آزاد واریز کند که امیدواریم طی دو هفته آینده این کار محقق شود.

قبادی دانا درباره حمایت از دیگر افراد تحت پوشش بهزیستی برای تحصیل در دانشگاه‌ها نیز گفت: برای فرزندان دارای سرپرست غیر موثر که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند اعم از فرزندانی که در شبه خانواده‌ها هستند یا امداددهی می‌شوند و کسانی که به زندگی مستقل انتقال پیدا کردند و سن پذیرششان در بهزیستی کمتر از ۱۶ سال بوده نیز این امکان وجود دارد تا شهریه آنها در دانشگاه‌های غیردولتی به صورت کامل پرداخت شود.

وی ادامه داد: سایر عزیزان که تحت پوشش بهزیستی هستند و دانشجو و نیازمند هستند و دهک درآمدی شان یک تا هفت هست در دو گروه زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها که دارای پرونده در بهزیستی باشند و همچنین کسانی که سرپرست خانوار آنها دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید است و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار می‌گیرند هم تا سقف اعتبارات مصوب و در صورت تامین اعتبار می‌توانند بخشی از هزینه تحصیلی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین به دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی که نیازمند هستند و در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند به عنوان کمک هزینه تشویقی تحصیل در هر ترم بر اساس مقطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا مبلغ ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان تعلق می‌گیرد که در سال تحصیلی گذشته در دو ترم روی حساب بانکی ۲۹۰۰ نفر از این عزیزان این مبالغ شارژ شد.

وی در پایان بیان کرد: امیدواریم دانشگاه‌هایی که دانشجویان ما در آن تحصیل می‌کنند شرایطی ایجاد کنند که به لحاظ مناسب سازی و دسترس پذیری شرایط مناسبی را برای تحصیلی افراد دارای معلولیت ایجاد کنند و شرایطی ایجاد شود که این افراد به صورت مستقل در دانشگاه حاضر باشند. همچنین جا دارد از دانشگاه‌های مختلف و تحت پوشش وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی که طی تفاهم نامه ۲۵ درصد تخفیف شهریه به افراد تحت پوشش بهزیستی می‌دهد، داشته باشم و تقاضا کنم همه مسئولان در دانشگاه‌ها منزلت اجتماعی و قدر این عزیزان که تحت پوشش بهزیستی هستند را لحاظ کنند. این دانشجویان افراد مستعد هستند که در شرایط سخت با تکیه به خداوند و سعی مضاعف به این مرتبه دست پیدا کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

۱۳۹۹/۰۷/۰۷