پرداخت الکترونیکی شهریه دانشجویان معلول

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پرداختهای حق بیمه سهم کارفرمایی و پرداختهای شهریه های دانشجویی، الکترونیکی و شفاف شده است و امروز ۸۲ درصد بودجه سازمان بهزیستی به صورت الکترونیکی و شفاف پرداخت می شود.

به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا در نشست صمیمانه با تشکلهای غیردولتی افراد دارای معلولیت که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بیان کرد: خواست ما و نقطه هدف ما این است که افراد دارای معلولیت دارای زندگی مستقل همراه با شان و منزلت اجتماعی در درون جامعه و در بستر خانواده باشند. براین اساس هدف ما در کشور و در سازمان بهزیستی این است که بتوانیم زمینه های لازم را برای رشد و توسعه همه جانبه استعدادهای افراد دارای معلولیت فراهم کنیم و زمینه ای فراهم کنیم تا این افراد بتوانند در جامعه فعالیت کنند و حتی بتوانند نقش رهبران جامعه را برعهده بگیرند.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های اصلی در سازمان بهزیستی موضوع پیشگیری از وقوع معلولیتها بوده است که برنامه غربالگری بینایی، شنوایی و مشاوره ها و آزمایشهای ژنتیک از این دست است، البته فرهنگسازی در زمینه پیشگیری از وقوع معلولیتها بسیار مهم است. باتوجه به اینکه یکی از معلولیتهایی که برای افراد دارای معلولیتهای جسمی و حرکتی اتفاق می افتد در اثر تروماست و حجم بالای تصادفات که آگاهی بخشی و اقدامات لازم در این زمینه بسیار مهم است.

وی با اشاره به حوزه توانمندسازی نیز گفت: امروز موضوع بیمه ها، بیمه های تامین اجتماعی و بیمه های درمانی زمینه مناسبی را در دنیا برای زندگی بهتر برای افراد دارای معلولیت فراهم کرده است. هدف این است که افرادی که دارای مشکلات و در گروه های نیازمند هستند حداقل های معیشتی برای آنها فراهم شود تا بتوانند زندگی شرافتمندانه و همراه با عزت و منزلت را تجربه کنند. در این راستا موضوع اشتغال و تامین مسکن برای افراد دارای معلولیت از برنامه هایی بوده است که در دستور کار سازمان بهزیستی قرار گرفته است.

قبادی دانا ادامه داد: برای گروه هایی که در زندگی خود مشکلاتی دارند که امکان حضور آنها در خانواده فراهم نیست، مراکز شبانه روزی خدمت رسانی می کند و شاهد هستیم که در شرایط سخت کرونا با همت و توان بخش غیردولتی و خیریه ها و مراکز توانبخشی شبانه روزی فعال در حوزه معلولان و سالمندان و بیماران روانی مزمن محافظت قابل قبولی از عزیزان در برابر ویروس کرونا انجام شده است.

قبادی دانا در ادامه به بحث کمک هزینه های معیشتی اشاره کرد و افزود: باتوجه به شرایط سختی که کشور در آن قرار دارد سعی شده است تا آن چیزی که در بودجه قرار داده شده به روز و به هنگام در اختیار عزیزان گذاشته شود. با الکترونیکی کردن فعالیتها و پرداختها در سازمان بهزیستی سعی شده است تا نظم مناسبی ایجاد شود و صرفه جویی و ارتقای فعالیت ۲۵ درصدی ایجاد شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به سامانه شفافیت نیز گفت: همچنین تلاش شده تا در دو سال گذشته، موضوع شفافیت و مبارزه با فساد را مدنظر قرار دهیم و سامانه شفافیت از همان ابتدا راه اندازی شد و املاک سازمان، پرداختهایی که برای افراد دارای معلولیت انجام شده، برای عزیزان قابل دسترس است و همچنین تمام قرارداد ها و دعاوی و موافقت نامه ها بر روی سامانه بهزیستی قابل رویت است. همچنین پرداختهای حق بیمه سهم کارفرمایی و پرداختهای شهریه های دانشجویی، الکترونیکی و شفاف شده است و امروز ۸۲ درصد بودجه سازمان بهزیستی به صورت الکترونیکی و شفاف پرداخت می شود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تلاش شده تا فرصت مناسبی برای حضور جوانان و ایجاد خلاقیت و فعالیتهای جوانانه در سازمان بهزیستی شکل گیرد، اظهار کرد: طبق فرمایشی که مقام معظم رهبری در سال گذشته در سالروز جهانی افراد دارای معلولیت داشتند و تاکید ایشان بر اینکه دستگاه های مختلف میبایستی در امور معلولان فعال باشند. ایشان می فرمایند که مسئول حقیقی کمک به معلولان فقط سازمان بهزیستی نیست بلکه همه مردم، بخشهای دولتی و غیردولتی و سازمانهای انقلابی هستند بر این مبنا سعی کرده ایم که حمایت طلبی کنیم و کمک سایر دستگاه ها و سازمانها را چه در اجرای وظایفشان در اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و چه در کمک گرفتن از آنها به لحاظ مادی و معنوی برای کمک رسانی به جامعه هدف جلب کنیم.

وی تصریح کرد: روز گذشته شاهد بودیم که دومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون با حضور معاون اول رییس جمهوری به عنوان رییس این کمیته برگزار شد. جلسه اول این کمیته در اول مهرماه سال گذشته برگزار شده بود و در فاصله این یک سال گزارش فعالیتهای مختلفی که در سطح کشور برای اجرای مواد مختلف قانونی بود به تفکیک با حضور سایر اعضا ارائه شد.

قبادی دانا در بخش دیگری از سخنان خود درباره حمایت طلبی مالی و جلب کمکهای مادی و ریالی از بنیاد مستضعفان  گفت: حمایت طلبی مالی و جلب کمکهای مادی و ریالی از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در ۸ ماهه اخیر به مبلغ ۱۷۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است که به طور شفاف و مشخص به افراد پرداخت شده و گزارش مالی آن نیز ارسال شده و پیامک برای افرادی که این کمکها را دریافت کردند نیز ارسال شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که تلاش ما این است که در روزهای آتی بتوانیم خدمات سازمان بهزیستی را در محلات برای افراد دارای معلولیت گسترش دهیم تا این خدمات بیش از پیش برای آنها دسترس پذیر باشد، تصریح کرد: مجموعه مراکز خدمات بهزیستی به عنوان بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۵۷ قانون احکام دائمی در حال شکل گیری در ۲۴۰۰ نقطه در محلات سراسر کشور است تا هر ۴۵۰ خانواده تحت پوشش و مستمری بگیر سازمان بهزیستی توسط یکی از این مراکز خدمت رسانی از نزدیک و در محل شود که این خدمات براساس حضور مددکاران اجتماعی است.

رییس سازمان بهزیستی افزود: در حال حاضر ۲۵۰۰ نفر از پرسنل سازمان بهزیستی براساس وظایف خود مسئول رسیدگی به پرونده ها و امورات مددکاری مستمری بگیران و افراد تحت پوشش بهزیستی هستند، این درحالیست که از این ۲۵۰۰ نفر تنها ۱۵۵ نفر رشته تحصیلی مرتبط برای این کار را دارند.

وی ادامه داد: با اجرای طرح مثبت زندگی و ایجاد مراکز خدمات بهزیستی، بیش از ۱۰ هزار نفر مددکار در موسسات غیردولتی در قالب مراکز مثبت زندگی و مراکز خدمات بهزیستی به افراد دارای معلولیت در سراسر کشور خدمت رسانی خواهند کرد و تمامی آنها رشته های مرتبط و تحصیل کرده در زمینه فعالیتها و مددکاری اجتماعی برای خانواده های دارای معلولیت دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۳۹۹/۰۹/۱۸